Header Ads

The 46th Annie Award Nominations Are Here

As we approach the end of the year, the 2018/2019 awards season is beginning to get underway. One of the first set of nominations to be released also happens to be one of the most interesting to us and our readers: The Annie Awards.  The first such award ceremonies of its kind, the Annies have been recognising excellence in animation since 1972. ASIFA-Hollywood will host their 46th annual ceremony on Saturday, February 2, 2019.

The nominees for the Best Animated Feature are Pixar's Incredibles 2, Disney's Ralph Breaks The Internet, Aardman's Early Man, Wes Anderson's Isle Of Dogs and Sony's Spider-Man: Into The Spider-Verse. Meanwhile, in Best Feature (Independent) the nominees are MFKZ, Mirai, Tito and The Birds, This Magnificent Cake and Ruben Brandt, Collector.

As is so often the case, Pixar and Disney lead the nominations pack with Incredibles 2 picking up 11 nominations and Ralph picking up 10. Including television and other categories, Disney and Disney owned companies picked up a total of 42 awards across 36 categories.

Also doing well was Early Man and Spider-Man, which bagged seven nominations each (including Best Feature and Best Director in both cases). Isle Of Dogs got four nods and Mirai two.

Also having an excellent year is Netflix, with the streamer garnering 26 nominations, including multiple nominations for Hilda, Big Mouth and feature Next Gen.

This year also features VR categories for the first time.

In the Juried categories, the Winsor McCay awards go to director and animator Ralph Eggleston, the first African American animator Frank Braxton (posthumously) and voice director and actor Andrea Romano. The June Foray award will be given posthumously to Pixar animator Adam Burke for his significant and benevolent impact on the animation community. The Urb Iwerks Award will go to Blender Open Source Animation Software and a Certificate of Merit will be presented to dedicated ASIFA volunteer, Jason Jones.

The full list of nominees is below.

Annie Award for Best Animated Feature

Early Man
Aardman Animations

Incredibles 2
Pixar Animation Studios

Isle Of Dogs
Fox Searchlight Pictures / Indian Paintbrush / American Empirical Pictures

Ralph Breaks The Internet
Walt Disney Animation Studios

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Sony Pictures Animation

Annie Award for Best Animated Independent Feature

Ce Magnifique Gâteau !
Beast Animation, Vivement Lundi !, Pedri Animation

MFKZ
Ankama / Studio 4ºC

Mirai
Studio Chizu

Ruben Brandt, Collector
Hungarian National Film Fund

Tito and the Birds
Bits Productions, Split Studio

Annie Award for Best Animated Special Production

Back to the Moon
Google Spotlight Stories, Google Doodles, Nexus Studios

Mary Poppins Returns
Walt Disney Studios

The Emperor's Newest Clothes
HBO / Starburns Industries

The Highway Rat
Magic Light Pictures

Annie Award for Best Animated Short Subject

Grandpa Walrus
Caïmans Productions

Lost & Found
Wabi Sabi Studios

SOLAR WALK
Nørlum

Untravel
Production: Film House Baš Čelik, Serbia
 Co-production: BFilm, Bratislava / Your Dreams Factory, Bratislava

Weekends
past lives productions

Annie Award for Best Virtual Reality Production

Age of Sail
Google Spotlight Stories, Broad Reach Pictures

Battlescar
AtlasV

Crow: The Legend
Baobab Studios

Mind Palace
Filmakademie Baden-Württemberg GmbH

Moss
Polyarc

Annie Award for Best Animated Television/Broadcast Commercial

Goldfish at the Fair
Stoopid Buddy Stoodios

Greenpeace 'There's a Rang-Tan In My Bedroom'
Passion Animation Studios

Grinch / 40 / Olympics Spot
Illumination

JD.com, 'Joy and Heron'
Passion Pictures

The Fearless Are Here
Nexus Studios

Annie Award for Best Animated Television/Broadcast Production For Preschool Children

Ask the StoryBots
JibJab Bros. Studios for Netflix

Dinotrux: Supercharged
DreamWorks Animation Television

Hey Duggee
Studio AKA

PJ Masks
Frog Box
 Entertainment One

Tumble Leaf
Amazon Studios and Bix Pix Entertainment

Annie Award for Best Animated Television/Broadcast Production For Children

Hilda
Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks

Kung Fu Panda: The Paws of Destiny
DreamWorks Animation Television

Little Big Awesome
Amazon Studios

Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles
Nickelodeon Animation Studio

Tales of Arcadia: Trollhunters
DreamWorks Animation Television

Annie Award for Best General Audience Animated Television/Broadcast Production

Big Mouth
Netflix

Bob's Burgers
20th Century FOX Television/Bento Box Entertainment

BoJack Horseman
Tornante Productions, LLC for Netflix

Human Kind Of
Cartuna, Facebook Watch

The Venture Bros.
Adult Swim / Titmouse, Inc.

Annie Award for Best Student Film

A Blink of An Eye
Anke Kletsch

Best Friend
Luce Grosjean

FACING IT
Sam Gainsborough

Hors Piste
Luce Grosjean

Sister
Siqi Song

Annie Award for Outstanding Achievement for Animated Effects in an Animated Television/Broadcast Production

DreamWorks Theatre Presents Kung Fu Panda
DreamWorks Animation
Nominees: Zach Glynn, Chyuan Huang, Michael Losure, K.C. Ong, Alex Timchenko

Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles
Nickelodeon Animation Studio
Nominees: Jeffrey Lai

SuperMansion
Stoopid Buddy Stoodios
Nominees: Mike Spitzmiller, Steve Gallant, Iain Collins, Daniel Craven, Lynda Rollins

Tales of Arcadia: Trollhunters
DreamWorks Animation Television
Nominees: David M.V. Jones, Vincent Chou, Clare Yang

Watership Down
42 / Biscuit Entertainment with Netflix
Nominees: Philip Child, Nilesh Sardesai

Annie Award for Outstanding Achievement for Animated Effects in an Animated Feature Production

Early Man
Aardman Animations
Nominees: Howard Jones, Dave Alex Riddett, Grant Hewlett, Pat Andrew, Elena Vitanza Chiarani

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
Sony Pictures Animation
Nominees: Patrick Witting, Kiel Gnebba, Spencer Lueders, Joe Pepper, Sam Rickles

Incredibles 2
Pixar Animation Studios
Nominees: Greg Gladstone, Tolga Göktekin, Jason Johnston, Eric Lacroix, Krzysztof Rost

Next Gen
Baozou with Alibaba Pictures Inc. in association with Tangent Animation for Netflix
Nominees: So Ishigaki, Graham Wiebe

Ralph Breaks The Internet
Walt Disney Animation Studios
Nominees: Cesar Velazquez, Marie Tollec, Alexander Moaveni, Peter DeMund, Ian J. Coony

Annie Award for Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Television / Broadcast Production

Age of Sail
Google Spotlight Stories, Broad Reach Pictures
Nominees: Sikand Srinivas

Back to the Moon
Google Spotlight Stories, Google Doodles, Nexus Studios
Nominees: Lucas Vigroux

Hilda
Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks
Nominees: Scott Lewis

Rapunzel's Tangled Adventure
Walt Disney Television Animation
Nominees: Juliane Martin

Tumble Leaf
Amazon Studios and Bix Pix Entertainment
Nominees: Dan MacKenzie

Annie Award for Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Feature Production

Early Man
Aardman Animations
Nominees: Laurie Sitzia

Incredibles 2
Pixar Animation Studio
Nominees: Lance Fite

Isle of Dogs
Fox Searchlight Pictures / Indian Paintbrush / American Empirical Pictures
Nominees: Jason Stalman

Ralph Breaks The Internet
Walt Disney Animation Studios
Nominees: Vitor Vilela

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Sony Pictures Animation
Nominees: David Han

Annie Award for Outstanding Achievement for Character Animation in a Live Action Production

Avengers: Infinity War
Marvel
Nominees: Paul Story, Sidney Kombo-Kintombo, Eteuati Tema, Jacob Luamanuvae-Su'a, Sam Sharplin

Christopher Robin
Walt Disney Pictures
Nominees: Arslan Elver, Laurent Laban, Kayn Garcia, Claire Blustin, Marc-André Coulombe

Mary Poppins Returns
Walt Disney Pictures
Nominees: Chris Sauve, James Baxter, Sandro Cleuzo

Paddington 2
StudioCanal, Heyday Films, Marmalade Films Ltd
Nominees: Pablo Grillo, Laurent Laban, Kyle Dunlevy, Stuart Ellis, Liam Russell

The Nutcracker and the Four Realms
Walt Disney Studios
Nominees: Richard Oey, Adrien Annesley, Allison Orr, Wei Liang Yap, Shan Hao

Annie Award for Outstanding Achievement for Character Animation in a Video Game

God of War
Santa Monica Studio
Nominees: Erica Pinto, Mehdi Yssef, Bruno Velazquez

GRIS
Nomada Studio
Nominees: Adrian Miguel, Adrian Garcia, Adrian Miguel

Marvel's Spider-Man
Insomniac Games
Nominees: Bobby Coddington

Moss
Polyarc
Nominees: Richard Lico

Shadow of The Tomb Raider
Square Enix
Nominees: David Hubert, Jacob Gardner, Giovanni Spinelli, Marco Foglia, Jean-Philippe Chaurette

Annie Award for Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Television / Broadcast Production

Age of Sail
Google Spotlight Stories, Broad Reach Pictures
Nominees: Bruno Mangyoku

Niko and the Sword of Light
Amazon Studios
Nominees: Jim Bryson

Rapunzel's Tangled Adventure
Walt Disney Television Animation
Nominees: Amanda Jolly

The Adventures of Rocky and Bullwinkle
DreamWorks Animation Television
Nominees: Chris Mitchell

The Adventures of Rocky and Bullwinkle
DreamWorks Animation Television
Nominees: Keiko Murayama

Annie Award for Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Feature Production

Incredibles 2
Pixar Animation Studios
Nominees: Matt Nolte

Mary Poppins Returns
Walt Disney Studios
Nominees: James Woods

Next Gen
Baozou with Alibaba Pictures Inc. in association with Tangent Animation for Netflix
Nominees: Marceline Tanguay

Ralph Breaks The Internet
Walt Disney Animation Studios
Nominees: Ami Thompson

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Sony Pictures Animation
Nominees: Shiyoon Kim

Annie Award for Outstanding Achievement for Directing in an Animated Television / Broadcast Production

Ask the StoryBots
JibJab Bros. Studios for Netflix
Nominees: Evan Spiridellis

Disney Mickey Mouse
Disney Television Animation
Nominees: Eddie Trigueros

Niko and the Sword of Light
Amazon Studios
Nominees: Sung Jin Ahn

SuperMansion
Stoopid Buddy Stoodios
Nominees: Nick Simotas

Tales of Arcadia: 3Below
DreamWorks Animation Television
Nominees: Guillermo del Toro, Rodrigo Blaas

Annie Award for Outstanding Achievement for Directing in an Animated Feature Production

Early Man
Aardman Animations
Nominees: Nick Park

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
Sony Pictures Animation
Nominees: Genndy Tartakovsky

Incredibles 2
Pixar Animation Studios
Nominees: Brad Bird

Ralph Breaks The Internet
Walt Disney Animation Studios
Nominees: Rich Moore, Phil Johnston

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Sony Pictures Animation
Nominees: Bob Persichetti , Rodney Rothman , Peter Ramsey

Annie Award for Outstanding Achievement for Music in an Animated Television / Broadcast Production

Back to the Moon
Google Spotlight Stories, Google Doodles, Nexus Studios
Nominees: Mathieu Alvado

Disney Mickey Mouse
Disney Television Animation
Nominees: Christopher Willis

Elena of Avalor
Disney Television Animation
Nominees: Tony Morales, John Kavanaugh, Craig Gerber, Silvia Olivas, Rachel Ruderman

Tangled: The Series
Walt Disney Television Animation
Nominees: Alan Menken, Glenn Slater, Kevin Kliesch

The Tom and Jerry Show
Warner Bros. Animation
Nominees: Vivek Maddala

Annie Award for Outstanding Achievement for Music in an Animated Feature Production

Dr. Seuss' The Grinch
Illumination
Nominees: Danny Elfman, Tyler, The Creator

Early Man
Aardman Animations
Nominees: Harry Gregson-Williams, Tom Howe, 

Incredibles 2
Pixar Animation Studios
Nominees: Michael Giacchino

Ralph Breaks The Internet
Walt Disney Animation Studios
Nominees: Henry Jackman, Alan Menken, Phil Johnston, Tom MacDougall, Dan Reynolds

Smallfoot
Warner Bros. Pictures / Warner Animation Group
Nominees: Heitor Pereira, Karey Kirkpatrick, Wayne Kirkpatrick

Annie Award for Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Television / Broadcast Production

Age of Sail
Google Spotlight Stories, Broad Reach Pictures
Nominees: Céline Desrumaux, Jasmin Lai

Disney Mickey Mouse
Disney Television Animation
Nominees: Justin Martin

Little Big Awesome
Amazon Studios
Nominees: Antonio Canobbio, Art Director, Howard Chen, Background Layout, Ivan Louey, Background Layout Supervisor, Crystal Yoori Son, Background Paint

Niko and the Sword of Light
Amazon Studios
Nominees: Antonio Canobbio, Art Director, Bobby Walker, Background Paint, Michelle Rhee, Background Layout, Richard Chang, Background Paint, Joseph Martinez, Background Layout

The Adventures of Rocky and Bullwinkle
DreamWorks Animation Television
Nominees: Chris Mitchell, Chris Turnham, Tor Anut, DanBob Thompson, Aaron Spurgeon

Annie Award for Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Feature Production

Early Man
Aardman Animations
Nominees: Matt Perry, Richard Edmunds

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
Sony Pictures Animation
Nominees: Scott Wills

Isle of Dogs
FOX SEARCHLIGHT PICTURES
 INDIAN PAINTBRUSH
 AMERICAN EMPIRICAL PICTURES
Nominees: Adam Stockhausen, Paul Harrod

Mary Poppins Returns
Walt Disney Studios
Nominees: Jeff Turley

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Sony Pictures Animation
Nominees: Justin K. Thompson

Annie Award for Outstanding Achievement for Storyboarding in an Animated Television / Broadcast Production

Ben 10
Cartoon Network Studios
Nominees: Will Patrick

Big Hero 6: The Series
Walt Disney Television Animation
Nominees: Trey Buongiorno

Disney Mickey Mouse
Disney Television Animation
Nominees: Ramirez Ramos Alonso

Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles
Nickelodeon Animation Studio
Nominees: Kevin Molina-Ortiz

Star vs. The Forces of Evil
Walt Disney Television Animation
Nominees: Sabrina Cotugno

Annie Award for Outstanding Achievement for Storyboarding in an Animated Feature Production

Dr. Seuss' The Grinch
Illumination
Nominees: Habib Louati

Incredibles 2
Pixar Animation Studios
Nominees: Dean Kelly

Incredibles 2
Pixar Animation Studios
Nominees: Bobby Alcid Rubio

Mary Poppins Returns
Walt Disney Studios
Nominees: Ovi Nedelcu

Ralph Breaks The Internet
Walt Disney Animation Studios
Nominees: Michael Herrera

Annie Award for Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Television / Broadcast Production

BoJack Horseman
Tornante Productions, LLC for Netflix
Nominees: Will Arnett

F is for Family
Wild West Television in association with Gaumont Television for Netflix
Nominees: Debi Derryberry

Pete the Cat
Amazon Studios, Alcon Television Group, LLC
Nominees: Juliette Donenfeld

Skylanders Academy
Activision Blizzard Studios
Nominees: Patrick Warburton

Unikitty
Warner Bros. Animation
Nominees: Tara Strong

Annie Award for Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Feature Production

Early Man
Aardman Animations
Nominees: Eddie Redmayne

Incredibles 2
Pixar Animation Studios
Nominees: Holly Hunter

Isle of Dogs
Fox Searchlight Pictures / Indian Paintbrush / American Empirical Pictures
Nominees: Bryan Cranston

Next Gen
Baozou with Alibaba Pictures Inc. in association with Tangent Animation for Netflix
Nominees: Charlyne Yi

Ralph Breaks The Internet
Walt Disney Animation Studios
Nominees: Sarah Silverman

Annie Award for Outstanding Achievement for Writing in an Animated Television / Broadcast Production

Big Mouth
Netflix
Nominees: Emily Altman

Craig of the Creek
Cartoon Network Studios
Nominees: Matt Burnett, Ben Levin, Shauna McGarry, Jeff Trammell, Tiffany Ford

Hilda
Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks
Nominees: Stephanie Simpson

Star vs. The Forces of Evil
Walt Disney Television Animation
Nominees: Dominic Bisignano, Aaron Hammersley, Amy Higgins, John Infantino, Daron Nefcy

We Bare Bears
Cartoon Network Animation Studios
Nominees: Mikey Heller , Sang Yup Lee, Louie Zong

Annie Award for Outstanding Achievement for Writing in an Animated Feature Production

Incredibles 2
Pixar Animation Studios
Nominees: Brad Bird

Mirai
Studio Chizu
Nominees: Mamoru Hosoda, Mamoru Hosoda, Stephanie Sheh

Ralph Breaks The Internet
Walt Disney Animation Studios
Nominees: Phil Johnston, Pamela Ribon

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Sony Pictures Animation
Nominees: Phil Lord , Rodney Rothman

Teen Titans Go! to the Movies
Warner Bros. Animation
Nominees: Michael Jelenic, Aaron Horvath

Annie Award for Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Television / Broadcast Production

Big Hero 6: The Series
Walt Disney Television Animation
Nominees: Charles Jones, Joe Molinari, Dao Le, Vartan Nazarian, David Vazquez

Puppy Dog Pals
Wild Canary Animation / Disney Junior
Nominees: Adam Rickabus

SpongeBob SquarePants
Nickelodeon Animation Studio
Nominees: Estrella Miyakawa Capin, Christopher Hink, Bob Tomlin, Rick Dominicus

Tales of Arcadia: 3Below
DreamWorks Animation Television
Nominees: John Laus, Graham Fisher

The Epic Tales of Captain Underpants
DreamWorks Animation Television
Nominees: Steve Downs, John Wall, Adam Smith, Collin Erker

Annie Award for Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Feature Production

Dr. Seuss' The Grinch
Illumination
Nominees: Chris Cartagena

Incredibles 2
Pixar Animation Studios
Nominees: Stephen Schaffer, ACE, Anthony J. Greenberg, Katie Schaefer Bishop

Ralph Breaks The Internet
Walt Disney Animation Studios
Nominees: Jeremy Milton, Fabienne Rawley, Jesse Averna, John Wheeler, Pace Paulsen

Ruben Brandt, Collector
Hungarian National Film Fund
Nominees: Milorad Krstic, Marcell Laszlo, Laszlo Wimmer, Danijel Daka Milosevic

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Sony Pictures Animation
Nominees: Bob Fisher, Andrew Leviton, Vivek Sharma